آشنایی با فاطمه برزگر، بنیانگذار و مدیرعامل بنیاد خیریه زینب کبری(س)

خانه فرشتگان به کوشش سرکار خانم فاطمه برزگر تأسیس گردیده ­است. ایشان در سال 1314 شمسی در مشهد چشم به جهان گشودند و در سال 1342، پس از دریافت بورسیه از دانشگاه پنسیلوانیا، برای ادامه تحصیل به آمریکا عزیمت کردند. پس از اتمام تحصیلات در سال 1349 به کشور بازگشتند و در سمت مدیر کتابخانه مرکز مخابرات مشغول به فعالیت شدند.

از همان ابتدا روحیه انجام امور خیر در ایشان زنده بود و در این زمینه می‌توان به رسیدگی به امور کتابخانه حسینیه ارشاد و برگزاری کلاس­‌های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در کنار دکتر شریعتی اشاره کرد. از آن‌جا که درد و رنج کودکان بی‌سرپرست همواره باعث آزردگی روح ایشان می­شد، آشنایی با کمبودها و معضلات این کودکان سبب شد که پس از تشکیل دولت مهندس بازرگان؛ مسئولیت سازمان تربیتی شهرداری تهران را به عهده بگیرند. پس از یک سال فعالیت در این حوزه و کسب تجربه در این زمینه، اقدام به تأسیس سازمان خیریه بنیاد زینب کبری (س) نمودند. سرانجام برگ نخست این کتاب با دستان توانمند ایشان نوشته شد و فصل جدیدی در زندگی کودکان تحت حمایت این مؤسسه آغاز گردید و در سال 1358 این سازمان با حضور 30 کودک و همراهی دوستانی دغدغه‌مند شروع به فعالیت نمود. با موفقیت‌­آمیز بودن این پروژه، پس از یک سال واگذاری حضانت کودکان یک و دو ساله زیرنظر دادستانی وقت آغاز گردید تا فرشتگان کوچک‌مان گرمای آغوش پدر و مادری منتظر را تجربه کنند و از عشق جاری در بنیاد خانواده بهره­ ببرند.

ایشان در طی این مدت، با تعامل بالا با سازمان هلال احمر مشهد و و شیراز، کودکان بسیاری را به آغوش خانواده رساندند و با بازدید مستمر از مراکز نگهداری کودکان در کشورهای مختلف از جمله ژاپن، سوئیس، ایتالیا، مالزی و آمریکا همواره سعی در به ­روز­رسانی اطلاعات و تعامل با مراکز مشابه داشتند.

مفتخریم که طی این سال­‌ها در کنار ایشان به کودکان عزیزمان خدمت کردیم و از حضور گرمشان به عنوان هدایت‌گر این جامعه کوچک بهره بردیم. چرا که گرد خستگی هرگز بر شانه توانمندشان ننشسته و لبخند گرمشان همواره خون تازه­ای به رگ‌های همه اعضای این خانواده دوانده ­است.