پلاک 5

از لحاظ تاریخچه، این ­خانه اولین مرکز اقامتی بنیاد زینب کبری(س) ­است. از زمان بازگشایی این مؤسسه کودکان در این محل نگهداری می‌شدند و پس از چند سال با افزایش کودکان تحت ­پوشش، خانه پلاک 8 در نزدیکی این محل فراهم شد تا کودکان کوچک­تر به آن­جا منتقل شوند و فضایی جداگانه برای رشد و آموزش صحیح نوجوانان‌مان محیا شود.

از آن زمان، این پلاک خانه نوجوانان ما محسوب می‌­شده و بر طبق روال اقامتگاه سابق بچه‌­ها، در این­جا هم پس از بررسی‌­های روانشناسی و پیدا کردن دید مناسب نسیت به اخلاقیات هریک از فرزندان‌مان، در گروه‌های چهار تا پنج نفره قرار می­‌گیرند تا در اتاق‌­های جداگانه همراه با دو مربی ثابت در دو شیفت صبح و شب زندگی کنند.

این اتاق­‌ها، شاهد تحصیل، رشد و شیطنت‌­های نوجوانانه دختران عزیزمان خواهند بود تا زمانی که هر یک بتوانند پس از ورود به دانشگاه و اتمام دوره تحصیلی، مستقلاٌ برای آینده خود تصمیم بگیرند و در راه روشن روزهای آینده قدم بگذارند.

در این خانه نیز، همانند خانه پلاک 8، سه اتاق فعال وجود دارد. فضاهایی چون اتاق مطالعه، ناهارخوری، زمین والیبال و آشپزخانه در اختیار فرزندان نوجوان می‌­باشد. کلاس‌­های آموزشی برای این فرزندان علاوه بر تحصیل در مدرسه، شامل کلاس‌­های خلاقیت، آموزش زبان انگلیسی، قرآن، عرفان و اخلاق، آموزش والیبال و … می‌­باشد. برخی از فرزندان این خانه هم با توجه به علاقه‌مندی یا استعدادشان از کلاس­‌های حرفه‌­ای و ورزشی خارج از این برنامه نیز بهره‌مند می‌­شوند.

امور خانه‌داری و گاهاٌ آشپزی در روزهای تعطیل برعهده فرزندان و با همراهی مربیان‌شان می‌­باشد تا در این راستا اهدافی مانند استقلال، مهارت آموزی، مسئولیت‌­پذیری و …. در آن پرورش پیدا کند.

فرزندان در مدارس مختلف منطقه مشغول به تحصل هستند و به سبب حفظ کرامت انسانی و حریم شخصی آنان به‌­صورت دسته­ جمعی در یک مدرسه ثبت‌­نام نمی‌شوند و به‌­رغم شرایط سختی که از لحاظ مالی برای این مرکز ایجاد می‌شود هریک از فرزندان در یک مدرسه تحصیل می‌­نمایند.