بخش فرهنگی بنیاد زینب کبری (س)

بخش فرهنگی بنیاد زینب کبری (س) با حول و قوه الهی در تابستان ۱۳۶۶ فعالیت خود را با هدف کمک به دانش آموزان مستعد مادر سرپرست که در باور ما سرمایه های بزرگ این آب و خاک هستند برای شکوفا نمودن استعدادهای بارز و نهفته این دانش آموزان و جلوگیری از هرز رفتن فرصتهای تحصیلی بعلت فقدان سرپرست و اشتغال اجباری اینگونه دانش آموزان و همچنین راه یابی آنها به تحصیلات عالی آغاز به کار کرد.

در ابتدای کار این بخش با مشکلات فراوانی بدلیل عدم اعتماد مدارس و خانواده ها روبرو بودیم حتی معرفی نامه آموزش و پرورش هم اگر مسئولین مدارس با بنیاد ما آشنایی نداشتند کارساز نبود و اصولا بواسطه وجود گروهک های مختلف باور نداشتندکه گروهی بدون غرض و نظر خاصی فقط  بعنوان یک وظیفه دینی و اجتماعی بخواهند باعث پیشرفت بچه های آنها شوند،لذا ماهها طول کشید که با پافشاری  ما  این اطمینان  حاصل  شودکه هدف  فقط  ارتقای  سطح تحصیلی ، فرهنگ  و خودکفایی آنها است.

عشق بدون قیدوشرط ما در راستای اهداف این بخش باعث شد که این ارتباطات در اکثر موارد موفق از آب درآید البته گاهی هم مورداهانت،بی احترامی و تهدیدوناسزا واقع شده ایم ولی به یاری خداوند همه را به امید ثمره کارمان که همانا موفقیت بچه ها در امرتحصیل و زندگی است تحمل کرده و حتی برای رفع مشکلات آنها از همه دوستان و آشنایان و اعضای خانواده خویش کمک گرفته ایم.

در چهارچوب ضوابط تعیین شده جهت فعالیت این بخش دانش آموزان مادر سرپرست ازسالهای آخر دوره راهنمایی که هم اکنون معادل دوره اول دبیرستان است تحت پوشش قرار می گیرند ، به شرط آنکه استعداد و علاقه مندی ایشان به تحصیل تا حدی مشخص شده باشد.

اهم خدمات انجام شده جهت دانش آموزان و دانشجویان این بخش به شرح زیر می باشد:

۱-ارتباط ماهانه با خانواده و  دانش آموز

۲-تامین کتب درس و لوازم التحریر مورد نیاز به صورت سالانه

۳-ثبت نام کلاس های تقویتی وکنکور و تابستانی و زبان

۴-اعطای جوایز به دانش آموزان برجسته و قبول شدگان کنکور جهت تشویق آنان

۵-اعطای دوبار لباس در ابتدای سال تحصیلی و عید برای دانش آموزان و دانشجویان

۶-اعطای لباس زمستانی پلیور و کاپشن

۷-اهداء آذوقه رمضان وعید

۸-اهداء جهیزیه و سیسمونی به دختران تحت پوشش که ازدواج می کنند در حد امکان

۹-کمک به درمان بورسیه و خانواده وی

۱۰-انجام مشاوره های فرهنگی،خانوادگی و ازدواج که از مهمترین نیازهای خانواده هاست

و در صورت لزوم از مشاوران متخصص استفاده می شود.

۱۱-در مورد مسکن خانواده بورسیه اگر چه امکانات زیادی نداریم ولی سعی شده حتی الامکان حداقل یک بار جهت ودیعه مسکن وامهایی داده شود.

۱۲-برگزاری چنددوره کلاس های روانشناسی و سخنرانی جهت مادران و فرزندان

۱۳-اعزام دانش آموزان برجسته به اردوهای تفریحی و زیارتی مشهد و شمال در سالهای مختلف

بطورمتوسط هرسال حدود ۲۵۰ خانواده که فرزندان آنها حائز شرایط لازم بوده اند تحت پوشش قرار گرفته اند وبا تلاشهای انجام شده توسط خود دانش آموز و حمایتهای بعمل آمده از دانش آموزان کنکوری هرسال حدود۹۰ درصد آنها درکنکورهای سراسری وآزاد قبول شده اند و تا پایان تحصیلات ازمزایای بورس تحصیلی که بعد از دانشجویی درحکم وام شرافتی است استفاده می کنند.

هزینه تحصیلی این دانش آموزان و دانشجویان توسط خیرینی که حامی آنها هستند و هرساله گزارش هزینه های انجام شده برای آنها ارسال می شود تامین می گردد.

تا کنون صدها دانش آموز و دانشجو از این بخش از مقطع دیپلم تا دکتری از دانشگاه های صاحب نامی چون شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت و دانشگاه های خوب شهرستان ها و دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شده اند که به علت حفظ حرمت جوانان هیچگاه نامی از ایشان در جایی ذکر نمی شود و نخواهد شد ولی قابل ذکراست که از میان بورسیه های بخش فرهنگی استاد دانشگاه، معاون وزی، پزشکان کارآمد، المپیادی ها، صاحب نشریه و شرکت های خصوصی و افراد موفقی بوده اند که بعضی در حال حاضر خود حامی هستند.